Broar över Fyrisån, Fyrisvall
05 oktober 2009Bron vid Fyrisvall. Jag fick en fråga om denna bro för någon vecka sedan men kunde inte svara och tänkte att de vore tusan om det inte finns något skrivet om den. En sista utväg brukar vara Upplandsmuseets faktarum som är en riktig guldgruva. De har bedrövliga öppettider men lyckas man ta sig dit blir man sällan besviken. Även denna gång blev jag glatt överraskad och i en pärm med byggnadsinventeringar från 1976 hittar jag ett handskrivet A4 med några intervjuanteckningar. Man har talat med den som ägde gården mellan 1921 och början på 1970-talet och han berättar lite om dess historia.
I slutet av 1880-talet köptes det som var kvar av den gamla byn Vallby upp och slogs ihop till en enhet. Köparen ändrar samtidigt namnet till Fyrisvall och det är även han som bygger bron och vägen öster om ån. Bron genomgår en ombyggnad 1954 och jag antar att det är denna version vi kan se idag.
En annan intressant sak som går att läsa i anteckningarna är att 1950 bestämde man sig för att flytta mangårdsbyggnaden som tidigare stod nere vid åkanten. På TV har man ju sett när hus flyttas med hjälp av jättemaskiner och hur man minutiöst mäter och väger allt. Vid flytten av Fyrisvall använde man hästar och spel och det ”gick mycket bra” enligt ägaren. Huset, som är från början av 1760-talet, är ingen liten kåk som ni kan se på bilderna och jag är mycket imponerad. Tänk om man kunde fått vara med när flytten gjordes.
Detta är inlägg 19 i serien om broar över Fyrisån.
Fler inlägg som kan vara intressanta:
- Broar över Fyrisån, Klastorpsbron
- Broar över Fyrisån, Ulva kvarn
- Broar över Fyrisån, Fyrishovsspången
- Broar över Fyrisån, Strandängsspången
- Broar över Fyrisån, Vattholma väg 703

05 oktober 2009 kl. 12:14
Spännande! Ja, många museer är guldgruvor, men de brukar också kontorstider, Det vill säga de har öppet när jag jobbar. Vill man gå dit får man ta ledigt.
Jag arbetade en gång i världen på Jönköpings läns museum och fick då dokumetera hur tre stora timmerhus flyttades med hjälp av domkraft, block, taljor och rullstockar. Det var… Maffigt!
06 oktober 2009 kl. 8:24
Det irriterande med faktarummet är att det dessutom har stängt hela sommaren så inte ens då har man chansen att gå dit. Likadant är det med vår ”Uppsala- och Upplandssamlingen” på stadsbiblioteket. Sommarstängt och dåliga öppettider, men där kan man i alla fall begära ut materialet vilket några stackars bibliotekarier har fått slita hårt med under min brospaning.
Där är jag faktiskt lite avunsjuk för det hade jag också velat se.