Prins Gustavs skola

10 april 2009

gustavs_skola.jpg

I hörnet av Kungsgatan och S:t Olofsgatan hittar vi en kontorsbyggnad från början av 1980-talet. Det intressanta med huset är klockan som sitter på gaveln mot korsningen. Om man tittar närmare på den ser den onekligen gammal ut och absolut inte något som formgetts runt 1980. Jag har fått berättat för mig är att denna klocka härrör från prins Gustavs skola som tidigare låg i detta kvarter.

Prins Gustavs skola startade 1829 i den lilla mörka träbyggnaden som skymtar bortom den stora byggnaden på bilden. Det större skolhuset uppfördes 1832. Före 1842 sköttes skolor av stiftelser eller av privata initiativtagare. När man beslutade att även socknarna var tvungna att tillhandahålla undervisning blev Prins Gustavs skola en av de första så kallade folkskolorna i Uppsala. Vid denna tid skedde undervisningen enligt Lancastermetoden vilket gick ut på att äldre elever undervisade de yngre. Det var en praktisk metod då man kunde undervisa stora grupper med få lärare.

Skolan revs 1959. Det skulle vara spännande att få veta vart klockan befunnit sig i tjugo år innan det nya huset byggdes och varför man valde att sätta upp den igen.

Gammalt fotografi taget av A. Dahlgren (1861-1908)

Fler inlägg som kan vara intressanta:

Dela med andra:
Facebook  Twitter  Pusha  Bloggy

Lämna din kommentar